Kılıç/ Paşa Kılıcı/ Peygamber Kılıcı Çiçeği Özellikleri ve Bakımı

Görsel Olarak Kılıç Çiçeği

Lâtince adı Sansevieria cylindrica olan paşa kılıcı iç mekan bitkileri arasında yer alan bitkilerdendir. Paşa kılıcı çiçeği halk arasında peygamber kılıcı, kılıç çiçeği olarak ta bilinmektedir. Farklı renk ve yaprak özellikleri ile her tür kılıç çiçeği bulunmaktadır.

Kılıç Çiçeği-1: Peygamber Kılıcı, Paşa Kılıcı, Sansevieria cylindrica

Yeşil ve beyaz arasında renk geçişlerinin olduğu sert yaprakları vardır. Bazı türlerinde ise yeşil sarı renkli çizgili yaprakları olmaktadır. Resimde görülen türünde ise, yaprak kenarları sarı renkle çevrelemektedir.

Tüm kılıç çiçeği türleri hem evlerde, hem ofis çalışma alanlarında hem de iş yerlerinde tercih edilmektedir. Estetik görsele sahip olan çiçek evlerde farklı kullanım alanlarında yetiştirilebilmektedir.

Evde çiçek bakımını seven herkes tarafından yetiştirilen bir çiçektir. Peygamber kılıcı olarakta bilinen kılıç çiçeği uzun yaprakları ile sütun formuna sahip olmaktadır. 1-1,5 m arasında boylanan çiçek şık görüntüsü ile dekoratif obje özelliğine sahiptir. Bodur cinsleri ise 40-50 cm den fazla boylanmazlar. Özellikle de düz renk fon önünde estetik bir görüntü oluşturmaktadır.

Kılıç Çiçeği Çiçeklenme Dönemi

Kılıç çiçeği çiçeklenme dönemi bitkinin gelişimine göre değişmektedir. Uzanan çiçek sapı üzerinde çan şeklinde çiçekler açmaktadır. Çiçeklenme dönemi uzun bir süre devam etmektedir. Beyaz renkte açan çiçekleri ortama hoş kokusu ile de ferahlık vermektedir.

Kılıç Çiçeği Bakımı

Torak İsteği: Toprağı nötr ve alkali olması bitkinin sağlıklı gelişimini desteklemektedir. Aynı zamanda da toprağın hava alması ve köklerin gelişimini destekleyecek şekilde karışım yapılması gerekmektedir. Toprağını sıkıştırarak büyük yaprakları ile ağırlık oluşturan çiçeklerin yıkılması ve dik durması için köklere doğru toprak sıkıştırılmalıdır.

Sulama:Kılıç çiçeği hem suyu hem de besinleri depolayarak kullanmaktadır. Bu nedenle de sulamanın azar azar yapılması gerekmektedir. Toprağı hafif kuruyunca sulanmalıdır. Bitki köklerinin kurumaması için saksıdaki toprağın tamamen kurumamasına dikkat edilmelidir.

Işık İhtiyacı: Kılıç çiçeği ışığı çok seven bir bitkidir. Güneş ışığının geldiği iç ortamlarda en iyi şekilde gelişme göstermektedir. Kılıç çiçeğinin yaz aylarında ise direk güneş ışığından korunması gerekmektedir.

Besin İsteği: İki yıldan fazla aynı saksıda kalan kılıç çiçeğine besin verilmesi gerekmektedir. Yılda iki defa besin vermek yeterli olmaktadır. Her yıl çiçek saksısının ve toprağının değiştirilmesi durumunda ise, besin vermeye gerek kalmamaktadır.

Hilal Kul Yağmur tarafından yayımlandı

9 Mart 1991 yılı Malatya doğumluyum. İlk ve orta öğretimimi Malatya'da tamamladım. 2011 yılında KTÜ Peyzaj Mimarlığını kazandım. KTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümünü 2015 yılında bitirdim. Lise yıllarından bu güne yazı yazmayı ve araştırmayı çok severdim. Anlamını bilmediğim bir kelime duyduğumda mutlaka en kısa sürede onu öğrenmem gerekir. Bitkilerle iç içe bir yaşamım oldu. Bunun yanında bir de Peyzaj Mimarı olunca bitkilere farklı boyutlarda bakmaya ve incelemeye başladım. Sağlık konularına olan ilgimi de düşününce, bitkileri yaşamla, sağlıkla ilişkilendirmeye başladım. Artık bu çalışmalarımı 1 Bitki 1Yaşam bloğunda yayınlamaya karar verdim. Blogumu açarak ilk adımı atmış oldum. Çok güzel ve faydalı çalışmalar yayınlayabilmek için çalışmamaya ve birlikte öğrenmeye devam edeceğim. Saygı ve sevgilerimle...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: